83 rocznica utworzenia KL Posen

Udostępnij

10 października 2022 roku w Muzeum Martyrologii Wielkopolan w Forcie VII uczciliśmy pamięć wszystkich ofiar i więźniów KL Posen w 83 rocznicę utworzenia przez Niemców pierwszego obozu koncentracyjnego na okupowanych ziemiach polskich.

Dyrektor WMN Przemysław Terlecki witając zgromadzonych na uroczystości zaznaczył,

Dzisiaj w sposób szczególny przypominamy błogosławioną Poznańską Piątkę, pięciu młodych wychowanków Salezjańskiego Oratorium świętego Jana Bosko w Poznaniu. W tym roku przypada 80 rocznica ich męczeńskiej śmierci w więzieniu w Dreźnie.  W celi 58 pokazaliśmy zachowane na cegłach podpisy czterech chłopców z Błogosławionej Piątki. Zostały one specjalnie wyeksponowane i już na stałe będą udostępnione dla zwiedzających.

W imieniu rodziny głos zabrała Lidia Wrocińska – Sławska, krewna bł. Jarogniewa Wojciechowskiego –

cieszymy się, że obchodzimy razem z Państwem 80 lat od śmierci chłopców i że pamięć o nich nie zaginęła. Nam pamięć o nich przekazali rodzice. Znamy ich z portretów i zdjęć, które w domach były zawsze.

W uroczystym apelu i złożeniu kwiatów pod Ścianą Śmierci wziął udział Sekretarz Stanu w MSZ, parlamentarzyści oraz oficjalne delegacje władz miasta i województwa, przedstawiciele najważniejszych instytucji Poznania, stowarzyszeń i organizacji. Na obchody przybyli licznie uczniowie poznańskich szkół – VI Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Jana Paderewskiego oraz Zespołu Szkół Salezjańskich.

W specjalnym liście do zgromadzonych Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński napisał:

to niezwykle ważne, że każdego roku my Wielkopolanie stajemy w tym miejscu i udowadniamy, że pamięć o bohaterstwie jest trwalsza niż czas.

Zastępca Prezydenta Poznania, Jędrzej Solarski zaapelował:

do córek, synów, wnuków, prawnuków aby wykorzystać czas do zachowania unikatowego świadectwa naszych przodków. W Poznaniu lokalna historia nigdy nie była obojętna.

Uroczystość w Forcie VII miała oprawę wojskową przygotowaną przez Garnizon Poznań.


Fort VII to miejsce męczeństwa narodu polskiego. 10 października 1939 roku Niemcy utworzyli tu pierwszy na ziemiach polskich obóz koncentracyjny, nazywając go „obozem krwawej zemsty”. Był ośrodkiem eksterminacji wielkopolskiej elity. Niemcy dopuszczali się niewyobrażalnego okrucieństwa. Fort VII był pierwszym obozem, w którym użyli gazu do masowego mordowania ludności cywilnej.

W 2023 roku Muzeum powiększy się o nowe ekspozycje martyrologiczne w dotychczas niedostępnych pomieszczeniach. Będzie to możliwe dzięki realizacji projektu „Renowacja i adaptacja Fortu VII w Poznaniu dla zachowania dziedzictwa kulturowego – etap II”.

Więcej

Aktualności

Zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem w 2024 r.

10 października 1939 r. Niemcy utworzyli w Forcie VII pierwszy na ziemiach polskich obóz koncentracyjny – Konzentrationslager Posen. Zapraszamy Państwa do poznania tej trudnej historii. Fort

Aktualności

Zwiedzanie Muzeum Martyrologii Wielkopolan -Fort VII

84. lata temu 10 października 1939 r. Niemcy utworzyli w Forcie VII pierwszy na ziemiach polskich obóz koncentracyjny – Konzentrationslager Posen. Z okazji zbliżającej się rocznicy zapraszamy