85 lat temu, w Forcie VII w Poznaniu Niemcy utworzyli Konzentrationslager Posen – miejsce eksterminacji polskich patriotów. Wprowadzeniem do oficjalnej części obchodów było odczytanie wspomnień więźniów KL Posen przez rodziny ofiar.
W Apelu Pamięci udział wzięli przedstawiciele władz Województwa, Marszałek Województwa Wielkopolskiego – Marek Woźniak, Starostwa i Miasta Poznania. Gościem honorowym był Konsul Generalny Niemiec z Wrocławia – Martin Kremer. Uroczystość miała asystę wojskową Garnizonu Poznań.
Przemysław Terlecki, Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości powitał gości w szczególności rodziny ofiar osób zamordowanych w KL Posen oraz delegację Miasteczka Śląskiego. Przypomniał o nazistowskich zbrodniarzach Arturze Greiserze oraz Herbercie Lange, którzy bezpośrednio odpowiadali za eksterminacje polskich elit i patriotów w KL Posen.
Agata Sobczyk, Wojewoda w liście do uczestników uroczystości odczytanym przez Dyrektora Generalnego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Jacka Wiśniewskiego, zaznaczyła, że w Forcie VII niszczono ludzi, którzy mogli wzrastać dla wolnej Polski. „Oddajemy hołd wszystkim znanym i nieznanym ofiarom”.
Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego: “Fort VII to ważne miejsce w historii Wielkopolski i Polski, było laboratorium zbrodni, miejscem niewyobrażalnej zemsty na każdym, kto odważył się być patriotą”.
Martin Kremer, Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec podkreślił, że Niemcy nie zapominają o przeszłości oraz o odpowiedzialności, jaka spoczywa na ich przodkach oraz podziękował za możliwość upamiętnienia ofiar KL Posen.
Dyrektor Przemysław Terlecki, szczególnie podziękował delegacji z Miasteczka Śląskiego, która oprócz pamiątek po zamordowanych powstańcach śląskich udostępniła wystawę Mariusza Jarzombka dokumentującą wojenne losy mieszkańców powiatu Tarnowskie Góry, a zwłaszcza okres uwięzienia w obozach i więzieniach Kraju Warty. Wystawę można zobaczyć w Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII. W trakcie uroczystości rodziny ofiar przekazały na ręce Dyrektora pamiątki po Florianie Marciniaku, Zdzisławie Ściuborowskiej i płk Janie Namyśle.
Uroczystość składania kwiatów pod Ścianą Śmierci poprzedził Apel Poległych.
Tuż po Apelu Pamięci odbyło się uroczyste poświęcenie kaplicy ekumenicznej, która znajduje się w jednym z pomieszczeń Fortu VII. Kaplica powstała na wniosek Poznańskiej Grupy Ekumenicznej i jest spełnieniem wyrażanych tuż po zakończeniu wojny przez więźniów Fortu VII oczekiwań, by w miejscu męczeństwa i śmierci tysięcy osób powstało miejsce modlitwy. W uroczystym poświęceniu wziął udział Ks. Abp Metropolita Poznański Stanisław Gądecki, Ks Superintendent Sławomir Rodaszyński — współprzewodniczący Poznańskiego Grupy ekumenicznej oraz Ks. Marcin Kotas – proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej. Grupa Ekumeniczna przekazała biblię ekumeniczną do nowej kaplicy.
DOKUMENTACJA FOTOGRAFICZNA Daniel Sypniewski