W 1976 roku na terenie lewego majdanu fortu założono Muzeum Fortu VII, którego oficjalne otwarcie, wpisane w program ogólnopolskiej inauguracji Miesiąca Pamięci Narodowej, nastąpiło 26 kwietnia 1980 roku. Główny cel funkcjonowania muzeum stanowi dokumentowanie i upamiętnianie losów osadzonych w Forcie VII więźniów, a także prowadzenie działalności edukacyjnej i wystawienniczej. Obecna nazwa placówki – Muzeum Martyrologii Wielkopolan – funkcjonuje od 1997 roku. Znajdujące się w Forcie VII muzeum jest oddziałem Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu.
W 2013 roku powiększono teren otwarty dla zwiedzających o plac broni, poternę główną oraz część pozostałych korytarzy. Wejście do muzeum przeniesiono i obecnie wchodzi się do fortu tą samą bramą, którą przekraczali więźniowie w okresie funkcjonowania obozu.
W wyniku realizacji projektu na rok 2023 zaplanowano udostępnienie całego obiektu.
W Muzeum można zwiedzić następujące wystawy:
· „Męczeństwo więźniów Fortu VII w okresie II wojny światowej”,
· „Więźniowie Fortu VII w obozach III Rzeszy, zmarli i zaginieni”, „I ślad po nich zaginął. Zagłada chorych psychicznie w komorze gazowej w Forcie VII”
· „Wypędzenia ludności polskiej z Wielkopolski do GG w latach 1939-41”.
Zwiedzający mogą zobaczyć również wiele miejsc, w których więźniowie Fortu VII byli mordowani – między innymi Ścianę Śmierci, Schody Śmierci, komorę gazową, celę „dzwon” oraz liczne cele, w których cierpiały tysiące Wielkopolan.
Niebawem zwiedzający będą mogli poznać cele i miejsca kaźni, które znajdowały się także w prawej wyremontowanej części. Właśnie tam znajdują się kolejne Schody Śmierci, Krankenzelle – cela chorych oraz cela nr 1 z dziesiątkami zachowanych napisów pozostawionych przez więźniów.
Treści przedstawione na ścieżce martyrologicznej są przeznaczone dla osób powyżej 13 roku życia.
W wyremontowanej części obiektu w roku 2023 otwarta zostanie nowa ekspozycja „Fort VII jako przykład dziewiętnastowiecznej architektury militarnej”.
Informacje dotyczące tragicznej historii Fortu VII z lat 1939 – 1944 uzupełnione zostały opisami wyjaśniającymi zasady funkcjonowania fortu jako obiektu militarnego – części zbudowanej przez niemieckich zaborców w dziewiętnastym wieku Festung Posen.
Krótsza trasa zwiedzania obejmuje główne przestrzenie Fortu VII i prezentuje podstawowe informacje na temat historii, budowy i działania Twierdzy Poznań ze szczególnym uwzględnieniem Fortu VII.
Trasa rozszerzona obejmuje większy obszar Fortu VII i pozwala lepiej poznać jego historię. Na ścieżce znajdują się informacje dotyczące funkcjonowania fortu w czasie działań wojennych oraz szczegóły z zakresu architektury obronnej i militariów.
Przewiduje się, że trasa będzie w znacznej części dostępna dla osób niepełnosprawnych.