Szukaj
Close this search box.

MUZEUM MARTYROLOGII WIELKOPOLAN – FORT VII

W 1976 roku na terenie lewego majdanu fortu założono Muzeum Fortu VII, którego oficjalne otwarcie, wpisane w program ogólnopolskiej inauguracji Miesiąca Pamięci Narodowej, nastąpiło 26 kwietnia 1980 roku. Główny cel funkcjonowania muzeum stanowi dokumentowanie i upamiętnianie losów osadzonych w Forcie VII więźniów, a także prowadzenie działalności edukacyjnej i wystawienniczej. Obecna nazwa placówki – Muzeum Martyrologii Wielkopolan – funkcjonuje od 1997 roku. Znajdujące się w Forcie VII muzeum jest oddziałem Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu.

W 2013 roku powiększono teren otwarty dla zwiedzających o plac broni, poternę główną oraz część pozostałych korytarzy. Wejście do muzeum przeniesiono i obecnie wchodzi się do fortu tą samą bramą, którą przekraczali więźniowie w okresie funkcjonowania  obozu.

W wyniku realizacji projektu na rok 2023 zaplanowano udostępnienie  całego obiektu.

W Muzeum można zwiedzić następujące wystawy:
·       „Męczeństwo więźniów Fortu VII w okresie II wojny światowej”,
·       „Więźniowie Fortu VII w obozach III Rzeszy, zmarli i zaginieni”, „I ślad po nich zaginął. Zagłada chorych psychicznie w komorze gazowej w Forcie VII”
·       „Wypędzenia ludności polskiej z Wielkopolski do GG w latach 1939-41”.

Zwiedzający mogą zobaczyć również wiele miejsc, w których więźniowie Fortu VII byli mordowani – między innymi Ścianę Śmierci, Schody Śmierci, komorę gazową, celę „dzwon” oraz liczne cele, w których cierpiały tysiące Wielkopolan.

Niebawem zwiedzający będą mogli poznać cele i miejsca kaźni, które znajdowały się także w prawej wyremontowanej części. Właśnie tam znajdują się kolejne Schody Śmierci, Krankenzelle – cela chorych oraz cela nr 1 z dziesiątkami zachowanych napisów pozostawionych przez więźniów.

 

Treści przedstawione na ścieżce martyrologicznej są przeznaczone dla osób powyżej 13 roku życia.

Zwiedzający we wnętrzu komory gazowej, patrzący na listę nazwisk ofiar.
Grupa osób wsłuchuje się w przewodnika, który opowiada o Forcie VII na lewym majdanie

W wyremontowanej części obiektu w roku 2023 otwarta zostanie nowa ekspozycja „Fort VII jako przykład dziewiętnastowiecznej architektury militarnej”.

Informacje dotyczące tragicznej historii Fortu VII z lat 1939 – 1944 uzupełnione zostały opisami wyjaśniającymi zasady funkcjonowania fortu jako obiektu militarnego – części zbudowanej przez niemieckich zaborców w dziewiętnastym wieku Festung Posen.

Krótsza trasa zwiedzania obejmuje główne przestrzenie Fortu VII i prezentuje podstawowe informacje na temat historii, budowy i działania Twierdzy Poznań ze szczególnym uwzględnieniem Fortu VII.

Trasa rozszerzona obejmuje większy obszar Fortu VII i pozwala lepiej poznać jego historię. Na ścieżce znajdują się informacje dotyczące funkcjonowania fortu w czasie działań wojennych oraz szczegóły z zakresu architektury obronnej i militariów.

Przewiduje się, że trasa będzie w znacznej części dostępna dla osób niepełnosprawnych.