Szukaj
Close this search box.

„Twierdza fortowa Poznań” – wystawa fotografii Przemysława Jurkiewicza

Jeden z wąskich korytarzy wewnątrz Fortu VII,

Udostępnij

Wystawę, otwartą w czerwcu 2015 r., tworzą zdjęcia XIX-wiecznych poznańskich fortów i schronów. Autorem fotografii jest Przemysław Jurkiewicz, kustosz Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII, znawca XIX-wiecznych budowli fortecznych. Ekspozycja jest zlokalizowana w korytarzu prowadzącym do lewej kaponiery barkowej, w której zobaczyć można elementy oryginalnego wyposażenia Fortu VII.

Na przełomie XIX i XX stulecia twierdza fortowa w Poznaniu, w skład której wchodził Fort VII, była największą niemiecką twierdzą zbudowaną dla obrony wschodnich granic II Rzeszy. Fotografie Przemysława Jurkiewicza pokazują forty i schrony zewnętrznego pierścienia twierdzy fortowej Poznań.

Wiele spośród prezentowanych na wystawie fotografii, z których najstarsze pochodzą z początku lat 90-tych ubiegłego stulecia, ma dziś wartość archiwalną, co wynika z postępującej przez lata dewastacji części poznańskich obiektów fortecznych lub z dokonywania zmian w wyglądzie ich wyposażenia.

Wystawa zdjęć Przemysława Jurkiewicza stanowi niewątpliwy magnes dla miłośników fortyfikacji.


DOKUMENTACJA FOTOGRAFICZNA

Szczegółowe informacje o wystawie

WYSTAWA BEZ OGRANICZEŃ WIEKOWYCH Wystawa mieści się w przestrzeni korytarza na lewym majdanie. Wejście na ekspozycje znajduje się przed ekspozycją zalecaną dla odbiorców powyżej 13 r.ż.
Kurator wystawy: Przemysław Jurkiewicz
Scenariusz wystawy: Przemysław Jurkiewicz
Aranżacja plastyczna: Wawrzyniec Kozicki

Więcej

Po lewej stronie biały napis "1 listopada Wszystkich Świętych". Po prawej stoi mały znicz w czerwonym kolorze. W środku pali się świeczka.
Aktualności

1 listopada w Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII

Fort VII jest szczególnym miejscem na mapie Poznania. To przede wszystkim miejsce pamięci, służące utrwalaniu świadomości o zbrodniach popełnionych na polskiej ludności przez niemieckiego okupanta.